مواد شیمیایی صنعت چرم

مواد اصلی
نام محصولکاربرد
سولفور سدیمبه عنوان ماده مو زدا در مرحله آغشته کردن پشت پوستهای بزی و گوسفندی و در مرحله لایمینگ (آهک دهی) به عنوان ماده اصلی از بین بردن مو و ریشه مو بکار میرود.
نانوفیکس گرین ترکیبی از اسیدهای آلی و معدنی است که به جای اسید فرمیک استفاده میشود. به دلیل معایب اسید فرمیک همچون آسیب به محیط زیست و ایجاد مزاحمت برای کارگران، این محصول رو به عنوان یک جایگزین مناسب با عنوان اسید سبز معرفی میکنیم. در کنار سازگاری با محیط زیست، عدم خوردگی در ماشین آلات و سوزش دست، بدون بو بودن این محصول، کار را برای کارگران آسان می کند عملکرد یکسان با فرمیک اسید میتوان به اقتصادی بودن این محصول هم اشاره کرد.
سولفات کروم قلیاییاین محصول با ۲۵ درصد اکسید کروم و بازیسیته ۳۳، با عنایت به عمل آوری با گلوکز، پری و سنگینی عالی به اجناس میدهد و همچنین چون عاری از هر گونه کروم شش ظرفیتی است، برای اجناس صادراتی فاقد دغدغه می باشد.
عامل آهک دهی
نام محصولکاربرد
راکالتال RMB به عنوان یک عامل چروک باز کن شناخته میشود. پایه این محصول ترکیبات آلی گوگرد دار با پی اچ حدود ۱۰.۵ الی ۱۱ می باشد که با عملکرد ملایمش باعث جلوگیری از شوک حاصل از افزودن مواد قلیایی قوی بعدی از جمله سولفور سدیم میشود و در نهایت سطح پلت صاف و بدون چروک بدست میاید.
عامل آهک گیری
نام محصولکاربرد
راکالتال RMB به عنوان یک عامل چروک باز کن شناخته میشود. پایه این محصول ترکیبات آلی گوگرد دار با پی اچ حدود ۱۰.۵ الی ۱۱ می باشد که با عملکرد ملایمش باعث جلوگیری از شوک حاصل از افزودن مواد قلیایی قوی بعدی از جمله سولفور سدیم میشود و در نهایت سطح پلت صاف و بدون چروک بدست میاید.
اپیزودل X2یک عامل آهک گیر بر پایه مواد آلی میباشد که در پروسه آهک گیری میتوان در کنار سولفات آمونیوم به صورت ترکیبی از آن استفاده کرد.
راکالتال MS یک عامل آهک گیر بر پایه مواد آلی میباشد که در پروسه آهک گیری میتوان در کنارسولفات آمونیوم به صورت ترکیبی از آن استفاده کرد. این محصول جایگزین مناسبی برای متابیسولفیت سدیم میباشد.
راکالتال Fیک ماده پودری آهک گیر آلی میباشد که در مرحله آهک گیری اصلی پلتها به همراه سولفات آمونیوم جهت گرفتن آهک استفاده می شود. درصورت استفاده از سولفات آمونیوم به تنهایی رخ چرم نهایی زبر و خشن خواهد بود ولی در صورت استفاده از این محصول در کنار سولفات آمونیوم رخ چرم نهایی بسیار نرم و لطیف و بدون چروکهای ریز خواهد شد.
آنزیم ها
نام محصولکاربرد
۷۵۰۰-L راکانزیمیک آنزیم قلیایی که برای آنزیم دهی انواع پلت ها بکار میرود و با حذف برخی پروتئین ها و سست کردن پروتئین های مزاحم داخل الیاف به یکدستی و صافی گرین پوست بهبود میبخشد و چرم نهایی نرم و فلت خواهد شد.
راکانزیم ANWAیک نوع آنزیم اسیدی با LVU بالای بیست هزار برای باز کردن چروکهای اجناس بزی، گوسفندی و گاوی تولید شده است. این محصول هم در سالامبورهای گوسفندی و هم وتبلوهای تمامی اجناس بکار می رود. زیر دست نرم و لطیف بخصوص برای اجناس بزی از مزایای مصرف این ماده می باشد.
عامل چربی گیری
نام محصولکاربرد
راپینال Bیک چربی گیر نانیونیک مناسب می باشد که کاربرد شستشوی خوبی را در کنار چربی گیری قوی دارد. سازگاری با محیط زیست و هچنین به دلیل وجود آنزیم های چربی خوار، عملکرد عالی در پوستهای بزی، گوسفندی و حتی گاوی از مزایای این محصول است. این محصول به دلیل مولکولهای کوچک، شستشوی راحتتری نسبت به چربی گیرهای دیگر دارد و کف حاصله از چربی را به راحتی از بین میبرد. راپینال B در کنارمواد آهک گیر به عنوان چربیگیر و در مرحله چربیگیری به تنهایی یا همراه چربیگیر حلالی راک شیمی بنام DGS-100 برای پوستهای بزی و گوسفندی استفاده میشود.
راکول ۶۲۴یک صابون نانیونیک مشابه راپینال B با قدرت بالاتر میباشد که به عنوان عامل چربی گیر در تمام مراحل میتوان برای پوست های بزی، گوسفندی و حتی به مقدار کمی در پوست های گاوی استفاده نمود. از راکول ۶۴۲ در کنار DGS-100 برای پوست های شتر مرغ نیز استفاده میشود. مرحله اصلی مصرف، بعد از مرحله آنزیم دهی می باشد.
راکول DGS-100یک چربی گیری حلالی است که یک مزیت آن حل شدن در آب است و برای پوست های گوسفند، بز و حتی شتر مرغ مناسب می باشد. این ماده به دلیل ریز مولکول بودن، با قابلیت نفوذ بالا، در تمامی منافذ پوست وارد شده و چربی رو به طور کامل از بین میبرد. پیشنهاد میشود برای خروج کامل چربی و شستشوی مفید از راکول ۶۴۲ یا راپینال B در کنار DGS-100 استفاده شود. این محصول برای پوستهای با چربی خیلی بالا توصیه میشود. اگرچه در پوستهای گاوی هم قابل استفاده می باشد.
عامل خیس کننده و تر کننده
نام محصولکاربرد
راکول L-151یک ماده خیس کننده قوی آنیونی با اکتیو پنجاه درصد است که در مراحل خیساندن پوست بخصوص پوستهای خشک نمکی و شستشوی وتبلو در ابتدای مرحله ریتاناژ پروسه چرم سازی استفاده می شود. همچنین اثر شستشو و چربی زدایی بسیارخوبی روی پشم دارد.
راکول L-251 یک ماده خیس کننده آنیونی است که در مراحل خیساندن پوست و شستشوی وتبلو در ابتدای مرحله ریتاناژ پروسه چرم سازی استفاده می شود. همچنین اثر شستشو و چربی زدایی خوبی روی پشم دارد.
راکول WTOیکی از قوی ترین عوامل خیس کننده که به راحتی در آب حل می شود و با قدرت نفوذ بسیار خوب ، در محیط های اسیدی، مواد قلیایی ملایم، محیط خنثی و آب سخت موثر است. می توان از این ماده در فرآیند خیساندن پوست به عنوان یک ماده نفوذدهنده آب بسیار قدرتمند، استفاده نمود. این ماده مخصوصا برای خیساندن پوست یا پوست های نمکی خشک توصیه می شود.
آنتی باکتری و قارچ کش
نام محصولکاربرد
راک بیوساید IST-WBیک آنتی باکتری مناسب با پایه مشتقات فنول برای محافظت از پوست خام در برابر باکتریها در مرحله خیساندن میباشد. این ماده تنها در مراحل خیساندن به کار میرود.
راکانزیم WS-20آنزیم مرحله خیساندن، مناسب برای انواع پوستهای سبک و سنگین با اکتیو بالا میباشد. با مصرف این ماده در مرحله خیساندن اصلی در کنار دیگر مواد قلیایی تمامی چروک های گردن و زیر بغل رفع میگردد و چرم نهایی علاوه بر نرمی، فوتاژ بالایی خواهد داشت.
مواد تاناژ و ریتاناژ
نام محصولکاربرد
نوترامول MOبهترین جایگزین برای بی کربنات سدیم ( جوش شیرین) و کربنات سدیم (سودا) برای فیکس کروم دباغی اصلی می باشد. امروزه بدلیل راحتی مصرف کننده بخصوص کارگران دباغ خانه ها و عدم ترس از رسوب کروم و همچنین امکان استفاده به صورت پودری بی نیاز از حل شدن اضافه به محلول کروم، مصرف این ماده همه گیر شده است.
راکیتان P-100سینتن پلیمری با PH خنثی که برای پر شدن زیر شکم، هم در مرحله پیکلاژ، قبل از کروم دهی اصلی، هم در مرحله روغن دهی در محلول روغن به کار گرفته میشود.
راکیتان P-98سینتن پروتئینی برای پر کردن زیر شکم ها در مرحله ریتانینگ بعد ازخنثی سازی، در مرحله روغن دهی درکنار روغن ها بین ۲ الی ۴ درصد وزنی وت بلوی شیو شده مورد استفاده قرار می گیرد.
راکیتان ALاین ماده دباغی بهترین جایگزین کروم دوم یا همان کروم ریتاناژ برای اجناس نبوک و اشپالت می باشد که بدلیل سمباده خوری بالا و درخشندگی رنگ محصول نهایی، برای اجناس رنگ روشن ایده آل است. برای پوست های مویی بهترین عملکرد را داشته و پیشنهاد میشود به جای استفاده از کروم دوم، از این محصول استفاده شود.
راکیتان VEG-420سینتن گیاهی مشابه سینتن های گیاهی طبیعی برای حصول پری ایده آل برای اجناس مختلف بکار میرود. در مرحله ریتانینگ (به جای میموزا )مورد استفاده قرار میگیرد.
راکیتان RR7یک سینتن رزینی بر پایه دی سیان دی آمید قوی با ۹۸ درصد اکتیو است که در سبد سینتن های راک شیمی جزو اصلی ترین و پرمصرفترین سینتن ها بوده. (بخصوص برای چرم های کفشی و کیفی). این ماده بدلیل درشت مولکول بودن، خاصیت پرکنندگی قوی ای دارد و زیر شکم را عالی پر میکند.
راکیتان LFسینتن فنولیک پودری قهوه ای روشن با اکتیو ۹۸ درصد و با PH حدود ۶ است که نسبت به دیگر سینتن های پودری پری و حالت اسفنجی خوبی به محصول میدهد و باعث نفوذ خوب مواد گیاهی به داخل چرم می شود و برای چرم های نرم و لطیف مثل لباسی مناسب می باشد.
راکیتان NLBاز سینتن های جدید راک شیمی، با پایه فنول ملامین با PH حدود ۵ می باشد. ترکیب واکنش داده شده ملامین با فنول باعث نرمی چرم شده و پری عالی به چرم میدهد. این سینتن برای محصولاتی که نیاز به نرمی بالا دارند مانند لباسی و ناپاو پیشنهاد میشود. این سینتن برای چرم های سفید و روشن بهترین پیشنهاد راک شیمی بوده زیرا هیچ گونه تغییر رنگ در محصول ایجاد نمیکند.
راکیتان RDLEیکی از سینتن های ممتاز در سبد راک شیمی ، راکیتان RDLE می باشد که یک سینتن پایه فنول با PH پایین است که قابلیت سفید کنندگی بالایی دارد و مخصوصا برای کراست های سفید گزینه مطلوبی می باشد. یکی از مزایای RDLE دادن خاصیت پفکی یا اسفجی به چرم می باشد و رخ نرم و داخل اسفنجی برای چرم ایجاد میکند. میزان استفاده برای کراست های سفید ۶ الی ۸ درصد پیشنهاد میشود و بهترین زمان استفاده در طی فرایند دباغی مجدد ( ریتانینگ) می باشد، اگرچه در خنثی سازی و بعد از روغن دهی هم میتوان استفاده نمود. یکی از مزایای خوب این سینتن مقاومت بالا در برابر نور خورشید است.
راکیتان ROSیک سینتن جایگزین شونده پایه فنلی است که به عنوان جایگزین مواد گیاهی اضافه شده و درچرم های تولیدی پرکنندگی خوبی همراه با نرمی متوسط ایجاد می کند. این سینتن باعث پری جنس، پخش کردن سینتن های گیاهی ، افزایش مقاومت و کاهش خاصیت کشسانی چرم میشود. بهترین زمان مصرف بعد از مرحله خنثی سازی می باشد و همچنین به دلیل پایه فنل بودن محدودیتی برای استفاده همراه با کروم ندارد.
راکیتان RABیک سینتن فنولی خالص با اثر سفید کنندگی بالا است که برای تولید چرم های سفید گزینه عالی محسوب می شود. این سینتن نرمی و پری خوبی به محصول چرمی به خصوص وسط چرم میدهد. در سینتن های فنولی راک شیمی، این سینتن با PH پایین است و بر خلاف فنول که عارضه خالی کردن و پوک کردن چرم رو دارد ، RAB این مزیت رو دارد که حتی در صورت استفاده درصدهای بالا ، جنس رو پوک و خالی نمیکند. بهترین جایگاه مصرف بعد از خنثی سازی است ولی در مراحل دیگر هم کاملا قابل استفاده می باشد. برای مثال همراه با کروم دوم ، در مرحله خنثی سازی و حتی بعد از روغن دهی اصلی.
راکیتان RSNسینتنی با پایه نفتالین که برای نفوذ و دیسپرس کردن مواد گیاهی و مواد رنگی استفاده میشود و بدلیل عدد اسیدی پایین، نفوذ پذیری خوبی در چرم ایجاد می کند همچنین باعث تغییر رنگ در چرم نمی شود. بهترین زمان مصرف در انتهای مرحله دباغی مجدد همراه با رنگ، رزین و مواد گیاهی بهترین عملکرد را دارد. تنها تفاوت RSN با RPR عملکرد بهتر در نفوذ مواد گیاهی می باشد
راکیتان RDجزو بهترین سینتن های با پایه ملامین خالص و خلوص ۹۶ درصد و جزو گروه رزین ها می باشد. اگرچه نسبت به RR7 پری کمتری دارد، ولی مزیتی نرمی و پری را به یک میزان به چرم اعمال میکند. برای چرم هایی که نرمی زیادی نیاز دارند ، مثل لباسی، کیف و ناپا بسیار گزینه مناسبی می باشد.
راکیتان RPAKاین سینتن دردسته بندی سینتن های خنثی کننده محسوب میشود و در کنار سدیم فرمیات به صورت مخلوط ۱ الی ۲ درصد در مرحله خنثی سازی مصرف شده و بارهای مثبت و منفی را یکنواخت و بالانس کرده تا مواد دیگر بعد از خنثی سازی به راحتی به داخل چرم نفوذ کرده و PH وتبلو ها رو رو را در محدوده ۴.۶ تا ۴.۸ حفظ نماید. مزیت استفاده از این سینتن در خنثی سازی نفوذسریع و بهتر رنگ بالابانی به لایه های چرم می باشد و مصرف رنگ بالابانی رو میتوان کاهش داد.
راکیتان RE-808سینتن پایه اکریلیکی با درصد ماده جامد ۲۰ الی ۲۲ درصد و PH خنثی میباشد. نرمی و پرکنندگی خوبی دارد. به دلیل درصد جامد کمتر و نرمی بالا، برای اجناس لباسی و آستری خیلی مناسب می باشد.
راکانزیم WS-20آنزیم مرحله خیساندن، مناسب برای انواع پوستهای سبک و سنگین با اکتیو بالا میباشد. با مصرف این ماده در مرحله خیساندن اصلی در کنار دیگر مواد قلیایی تمامی چروک های گردن و زیر بغل رفع میگردد و چرم نهایی علاوه بر نرمی، فوتاژ بالایی خواهد داشت.
راکیتان RHMNیک سینتن رزینی پودری بر پایه دی سیانید آمید که رنگ روشن تری نسبت به RR7 دارد با اکتیو ۹۶ الی ۹۷ درصد با قابلیت پر کنندگی بسیار عالی می باشد و نسبت به RR7 نرمی بیشتری به چرم می دهد. بهترین زمان مصرف در میانه و یا در انتهای مرحله دباغی مجدد( Retanning) می باشد همچنین بعد از روغن دهی نیز میتوان از آن استفاده نمود. بزرگترین مزیت RHMN پرکنندگی عالی برای زیر شکم و زیر بغل ها می باشد.
راکیتان RHPاین محصول کروم سینتن بوده و به چرم حالت پفکی، اسفنجی و پری خوبی می دهد. بهترین زمان استفاده در مرحله کروم دوم (ری- کرومینگ) میباشد. یکی دیگر از مزایای کروم سینتن علاوه بر پری خوب، یکنواختی رنگ است و برای ایجاد نرمی بیشتر در چرم از میزان کروم کم کرده و به همان میزان از کروم سینتن بیشتر استفاده می شود.
راکیتان RP2این سینتن با پایه نفتالین سولفونیک اسید است که به عنوان نفوذ دهنده قوی به دلیل عدد اسیدی پایین استفاده می شود. این سینتن برای آبهای سخت و جنسهای ضخیم با ضخامت ۸ میلی متر به بالا توصیه میشود و همچنین برای تسهیل در نفوذ رنگ و مواد گیاهی دیگر بسیار کاربردی و موثر می باشد. در کنار نفوذدهندگی قوی میتوان از قابلیت دیسپرس کنندگی و یا پخش کنندگی بالا در تمام لایه های چرم این محصول رو بکار برد. بهترین زمان استفاده درمرحله دباغی مجدد (ریتانینگ) بعد از خنثی سازی همراه با سینتن های گیاهی مثل میموزا پیشنهاد می شود.
راکیتان RE-808Sسینتنی بر پایه اکریلیک، با درصد اکتیو بالای ۳۵، مولکول متوسط و پری عالی بخصوص برای نواحی زیر شکم. این محصول حالت الاستیکی خوبی به محصول میبخشد و بدلیل درصد اکتیو بالا برای اجناس با پری بالا بخصوص رویه کفشی بسیار مناسب است. در مراحل خنثی سازی ، بعد ازخنثی سازی و بعد از روغن دهی اصلی مصرف میشود.
راکیتان RE-600سینتن اکریلیک با درصد اکتیو ۳۵ الی ۳۸ درصد برای پری نواحی زیر شکم و سایر قسمت های چرم با پرکنندگی عالی و حالت الاستیسیته بسیار مناسب مخصوص چرم های رویه کفشی است.
روغن ها
نام محصولکاربرد
راکول RSLبر پایه روغن سویا سولفیته شده با اکتیو بالای ۸۰ درصد می باشد. این روغن برای تمامی انواع چرم کاربرد داشته، بخصوص برای رویه کفشی پیشنهاد می شود. این روغن پری بسیار عالی به چرم میدهد، بخصوص در صورتیکه سختی آب کم باشد.
راکول ATLASیک روغن طبیعی با رنگ قهوه ای، اکتیو حدود ۶۰ درصد و نرمی خوب و جذب عالی می باشد. به رخ چرم زیر دست خیلی خوبی میدهد. برای تمامی انواع چرم ها مثل رویه کفشی، لباسی و غیره میتوان استفاده نمود. این ماده یک روغن همه کاره برای انواع چرم می باشد که درصد مصرف آن بستگی به نوع چرم نهایی دارد.
راکول FM-222یک نوع روغن دباغی با پایه روغن ماهی سولفیته شده بدون بو، با نرمی بسیار عالی و اکتیو بالای ۸۵ درصد و عملکرد عالی می باشد.این ماده در سبد روغن های راک شیمی قویترین روغن از لحاظ نرمیت می باشد.
راکول LINE-918یک روغن نیمه مصنوعی با اکتیو ۶۰ تا ۶۵ درصد که نرمیت و زیر دست خوبی در چرم ایجاد میکند و قابلیت جذب بالایی دارد. این روغن بیشتر برای چرم های سبک مثل چرم های لباسی و آستری به دلیل قابلیت سبک کردن و نرمی بالا پیشنهاد می شود.
راکول SAPIROMیک روغن سنتتیک ( مصنوعی) با نرمی و نفوذ خیلی بالا و بدون بو می باشد که به دلیل نفوذ بالا در عمق جنس رخ چرم رو باز و نرم کرده و بیشتر برای چرم هایی که نیاز است علاوه بر نرمی رخ کاملا فلت و صافی داشته باشند بکار میرود.
راکول RUFبه عنوان یک روغن سطحی طبیعی مصنوعی شناخته شده و نرمی متوسط با پری عالی به چرم میدهد. از مزایای استفاده از این روغن زیر دست نرم و پر می باشد.
راکول CS-414یک روغن کاملا سنتتیک با نفوذ بسیار بالا میباشد که بدلیل یکنواختی پخش داخل لایه های چرم نرمی بالایی ایجاد میکند. برای جنسهای سبک مثل لباسی و آستری بزی و گاویی بسیار مناسب میباشد.
پناتور ۵۵۰یک روغن مکمل سینتتیک است که به تنهایی استفاده نمی شود و در کنار روغن های دیگر توصیه می شود. بخصوص درمحیط هایی که سختی آب بالا می باشد و امولسیون در آب به سختی درست می شود و روغن های دیگر به سختی در چرم نفوذ میکند و حالت گریسی پیدا میکند، قابلیت حلالیت در آب و امولسیون بهبود پیدا کرده و کاملا جذب چرم میشود.
لاک و حلال
نام محصولکاربرد
راک لاکور EMC-99 50%لاک نیتروسلولزی مناسب عملیات فینیشینگ است که بدلیل براقیت و ثبات سایشی بالا مناسب انواع چرمهای رویه می باشد
راک لاکور EMC-99 100%این لاک بدلیل دو جانبه بودن، مناسب انواع چرمهای سبک و سنگین میباشد و هم با آب و هم حلالهای تینری میتوان مخلوط نمود. براقیت و ثبات سایشی بالا از مزایای این لاک می باشد
واکس ها
نام محصولکاربرد
راکاواکس مونترا پلاس واکس مونترا پلاس ماده مکمل رنگ در مخلوط رزین ها و پیگمنت ها به عنوان واکس اصلی بکار گرفته میشود. این محصول در مرحله پرس، چسبندگی را کاهش داده و چرم راحت از صفحه پرس جدا شده و به آن آسیب وارد نمی شود. همچنین انعطاف پذیری لایه نازک رنگ راکه بصورت فیلم بر روی چرم می نشیند را افزایش داده و باعث افزایش لطافت رخ چرم میشود. راکاواکس مونتراپلاس نسبت به راکاواکس مونترا ، دارای مقاومت حرارتی بیشتر و مقاومت چسبندگی بیشتری می باشد.
راکاواکس مونترا واکس مخصوص فینیشینگ برای جلوگیری از چسبندگی لایه رنگ فینیش شده به صفحات پرس حرارتی میباشد. این محصول به راحتی با پیگمنتها و رزینها مخلوط شده و علاوه بر کاهش چسبندگی به پرس، نرمیت و لطافت لایه فینیشینگ رو بالا میبرد.